Historie - Krokodýl

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

2001
     Naše mažoretková skupina byla založena 22. března 2001 jako součást turistického oddílu mládeže "Krokodýl". Máme tedy za sebou poměrně krátkou historii. Ale i za toto nedlouhé fungování jsme stihly mnoho soustředění, nesčetně vystoupení a několik pro okolní svět možná drobných, ale pro nás obrovských úspěchů.
    Naše premiérové vystoupení proběhlo v již v květnu 2001 ( po dvou měsících trénování ), na základní škole Františka Formana. Probíhala zde celostátní soutěž dětských pěveckých sborů. Ještě týž měsíc jsme jeli do Kopřivnice, kde jsme předvedly své umění na zahájení mistrovství republiky juniorů ve florballe ...
     Nový systém výchovy našich Krokodýlích nadějí byl nastartován v září 2001, kdy vznikla nová družina mladších děvčat  Krokodýlek v čele s trenérkou Ivou.
Naše začátky
2002
Od počátku dalšího školního roku se to na nás jen sypalo. Vystoupení stíhalo vystoupení. Naše umění jsme předváděly především na akcích městského obvodu Ostrava - Jih. Namátkou můžeme jmenovat  obvodní drakiádu ,  oslavu výročí založení ZŠ Mitušova, finále školské fotbalové ligy, ale také společné vystoupení se zpívajícím právníkem Ivo Jahelkou a vánoční program v INTERSPARU, kde jsme se poprvé představily v nových kostýmech.
 Protože nám záleží nejen na množství vystoupení, ale i na kvalitě, uspořádali jsme několik vícedenních soustředění. Mezi nejzajímavější patří bezesporu velikonoční soustředění v Praze. Zde jsme oslavily 1. rok naší činnosti společným vystoupením s pražskými mažoretkami na mezinárodním srazu  F.I.C.C. YOUTH RALLY 2002. Školní rok jsme ukončily soustředěním na Skalici poblíž Dobré u Frýdku Místku.
    Ve výčtu svých akcí nesmíme opomenout ani na tábory - v zimě v Kunčicích pod Ondřejníkem a v létě na Martiňáku. Rovněž se můžeme pochlubit cestou do zahraničí. Na pozvání jsme odcestovaly s ATOM do německých Schvabisch Alb ( www.s-alb.org ). Zde na bývalé liščí farmě  Fusch farm, jsme prožily společně s mládeží z Francie a Německa nezapomenutelných 14 dní.
        Od září 2002 se naše členská základna rozšiřuje o naš nejmladší potěr družinu Mláďátek a s ní přichází nová trenérka Hanka alias Švidrnožka,
    Celá naše bohatá činnost se spoustou vystoupení a navázání výborných kamarádských vztahů a kontaktů s mažoretkami Kala Havířov, Bystroušky Hukvaldy, obcemi Krásné Pole a Těškovice, směřovala k přípravě na kvalifikaci pro mistrovství České republiky v mažoretkovém sportu. 
Soutěž ve Vyškově
Náměsti SNP Ostrava - Zábřeh
2003
 A že jsme se v roce 2003 při kvalifikaci neztratily, to si můžete myslet! Krokdýlkům při jejich premiéře utekl postup na mistrovství Moravy a Slezska o fous a Krokodýlům se splnil jejich sen. Získali titul 2. vicemistra v pochodovém defilé v regionálním kole. Svým celkovým 4. místem si děvčata vybojoval postup na mistrovství Moravy a Slezska v Hradci nad Moravicí a tam jako nováčci překvapili snad úplně všechny svým nádherným 6. místem z 12 skupin a postupem na mistrovství České republiky do Písku. Pochodové defilé se zde moc nepovedlo ale 10. místo z 15. týmů v pódiové skladbě si zaslouží určitě obdiv.
    Tradiční letní tábor na Martiňáku nezůstal jedinou prázdninovou akcí. Pobyt u moře v Chorvatském Igrane, soustředění s Hukvaldskou dechovkou na Hadince a "krmáš" s Heidy Janků v Těškovicích byly opravdovými  ozdobami naší dvouleté činnosti.
    Školní rok 2003/2004 přinesl další novinku. Byla odstartována práce občanského sdružení DRAK - rodičů a kamrádů TOM Krokodýl, které pomáhá, kde se dá - organizace drakiády, II. ročníku oddílové soutěže Krokodýl Open, vánočního výletu na visalaje a získávání dalších vzácných kontaktů.
    Zastavme se u II. ročníku soutěže pro solisty a malé formace. Úžasný výkonostní pokrok, medajle s našim logem jehož autorem je náš technik Jirka a nové přátelství - nové kamarádky mažoretky z Hradce nad Moravicí. To vše přinesl II. ročník Krokodýl Open.
    A co naše materiální zabezpečení ? Máme se čím chlubit - všechny kostýmy získaly nové kostýmy, bundy, trička, hůlky. Jirka vyrobil kazety - Kronika 2001 / 2002, sestřihy z kvalifikace a mistrovství ČR v mažoretkovém sportu ( a to jak na VHS tak i DVD ! ), rovněž pravidelně aktualizuje naše internetové stránky.
    A co dál ? To záleží jen na nás ! 
Drakiáda
Soutěž - Bělotín
2004
      Obrovský úspěch nám přinesl rok 2004. Všechna tři naše družstva vyjela na soutěž IMA. Z obtížné kvalifikace se podařilo postoupit mláďátkům a krokodýlům na MČR do Písku. Konkurence byla veliká, ale tvrdé tréninky, velké množství vystoupení, společných akcí a již tradiční jarní a letní soustředění přineslo ovoce. Krokodýl se umístil na pěkném 7. místě a překvapená mláďátka si domů odvážejí bronzové medaile a postup na vysněné mistrovství Evropy v Opole. Na ME jsme nejeli s velkým očekáváním z úspěchu, ale nabrat cenné zkušenosti. Mláďátka se však velice líbila mezinárodní porotě a získala titul I. Vícemistryně Evropy. Kromě toho se naše trenérka Iva Szücsová stala třetí nejkrásnější mažoretkou Evropy, 
II. Vícemiss mažoretka ME
II. Vicemiss Iva
2005
   Velké úspěchy nás ženou dále. V roce 2005 začínáme zařazovat do tréninků pohybovou a baletní průpravu. Novou trenérkou pohybové průpravy se stává Daniela Gebauerová. Její tréninky jsou velice náročné a nejsou příliš oblíbené ani u děvčat, ani u rodičůL Jenomže bez práce nejsou koláče a bez dřiny nejsou medaile. Průprava začíná být na holkách vidět. Mláďátka se stávají I. Vícemistryně ČR a Mistryně Evropy. Krokodýlek se poprvé dostává na MČR a Krokodýl vylepšuje své umístění jak na MČR, tak na ME.
Vystoupení na plese - hotel Atom
2006
 V roce 2006 pokračujeme dále s pohybovou průpravou. Teď už víme, že bez ní to nepůjde. Spolupracujeme s bývalou gymnastkou a olympijskou vítězkou pí. Adolfínou Tkáčovou. Všichni máme nové kostýmy – Mláďátka růžové (pomáda), Krokodýlek malinovo-stříbrné a krokodýl poprvé černo – růžové dresy z plavkoviny (alias Dixi). Opouští nás dlouholetá trenérka seniorek Hanka Szücsová. Začíná totiž studium na VŠ v Praze. Seniorky přebírá její sestra Iva. Tento rok je pro nás průlomový. Všechna tři družstva si vybojují postup na MČR v Hustopečích, všechna si také odvezou medaile a postup na ME. Začínáme být špičkovým oddílem a konkurence s námi již musí počítat :-).
 A tady jsou naše úspěchy:
Mláďátka: Mistryně ČR, I. Vícemistryně Evropy
Krokodýlek: Mistryně ČR, 4. Místo na ME
Krokodýl: II. Vícemistryně ČR, II. Vícemistryně Evropy
 
2007
 V roce 2007 otevíráme nové družstvo – přípravka pro začátečníky Aligátoři. Zde se děvčata připravují na přestup do soutěžních družstev. Máme další trenérky pro pohybovou průpravu – Martinu (tanečnice latinsko-amerických tanců), Hanku (Tanečnice v divadle J. Myrona), Petru (krasobruslařku).
Mláďátka: I. Vícemistryně ČR, I. Vícemistryně Evropy
Krokodýlek: I. Vícemistryně ČR, II. Vícemistryně Evropy
Krokodýl: I. Vícemistryně ČR, II. Vícemistryně Evropy
 
2008
     V roce 2008 se nám kompletně mění trenérky. Mláďátka a Krokodýl začíná trénovat Zuzana Kovaříková, Krokodýlek Lenka Kapsová a Lucka Stiborová. Přípravku trénuje Vendy Kudláčková. Naše choreografie začínají být laděny dle určitého tématu. Mláďátka – Kapitán Hook, Krokodýlek – Samba, Krokodýl – Olympia. I přes změnu trenérů si vedeme výborně.

Mláďátka: II.Vícemistryně ČR, I. Vícemistryně Evropy
Krokodýlek: Mistryně ČR, I. Vícemistryně Evropy
Krokodýl: 4. Místo na MČR, II. Vícemistryně Evropy 
2009

Mláďátka: II. Vícemistryně ČR, II. Vícemistryně Evropy
Krokodýlek: I. Vícemistryně ČR, I. Vícemistryně Evropy
Krokodýl: 4. místo na MČR, II. Vícemistryně Evropy 
2010

V roce 2010 odchází trenérka kadetek a seniorek do jiného ostravského oddílu a sní přechází i celá řada mažoretek. V mláďátkách nám zůstává pouze 6 děvčat. Nabíráme nová děvčátka a bojujeme ze všech sil, abychom je co nejrychleji vše naučili. Nové trenérky i nová děvčata jsou osvěžením pro celý oddíl. Mláďátka – Dáša Němcová, Kristýna Hillová, Krokodýlek – Lenka Kapsová, Lucka Stiborová, Krokodýl – Lenka Kapsová. Nové posily pro pohybovou průpravu – prof. Eva Vaisová a trenérka gymnastiky Radka Vrublová.
Mláďátka: 5. místo na MČR, , Mistryně Evropy v miniformaci
Krokodýlek: I. Vícemistryně ČR, II. Vícemistryně Evropy
Krokodýl: 5. Místo na MČR 
2011

Po mírném zhoršení výsledků najíždíme v roce 2011 na nový systém tréninků, vzdělávání trenérů, nové přerozdělení financí, otevíráme nová družstva. Jsou to Krokodýlí školičky pro předškolní děti: Panenky – trénuje Lenka Kapsová a Barbie – trénují Renata a Gabka Křížovi. Výsledky se opět dostavují

Mláďátka: I. Vícemistryně ČR, II. Vícemistryně Evropy
Krokodýlek: , Mistryně ČR, I. Vícemistryně Evropy
Krokodýl: I. Vícemistryně ČR, 6. Místo na ME 
2012

     Rok 2012 přináší jen drobné změny. Zvyšujeme náročnost všech tréninků. Kromě pohybové průpravy se zaměřujeme více také na práci s hůlkou. Otevíráme nové sportovní družstvo Krokodýlčata (6-8 let) – trenérkami jsou Míša Klimeschová, Jana Kozarová, prof. Eva Vajsová.

Mláďátka: II. Vícemistryně ČR, Mistryně GP Maďarsko, 5. místo ME
Krokodýlek: , Mistryně ČR, , Mistryně GP Maďarsko, I. Vícemistryně Evropy
Krokodýl: I. Vícemistryně ČR, Mistryně GP Maďarsko, I. Vícemistryně Evropy
Krokodýlčata: 2. místo Stars Cup, 4. místo v kvalifikaci na MČR 
2013

     Rok 2013 je pro náš oddíl rokem velice úspěšným. Máme více jak 100 členů rozdělených do několika skupin. Poprvé soutěžíme v kategorii minikadetky, kde slavíme veliké úspěchy. Velké odhodlání a trpělivost trenérek Jany Kozarové a prof. Evy Vajsové, bylo odměněno bronzovou medailí z MČR. Malé mažoretkové naděje připravujeme již od útlého věku v Krokodýlí školičce na MŠ Dvorského. Zkušeným a velice příjemným trenérkám Renatě a Gabce Křížovým prošlo letos pod rukama téměř 30 předškoláků, a to je obdivuhodný kus práce. Velkým přínosem jsou také trenérky přípravného družstva Bublinky - Markéta Kurtinová, Klára Heliová, které se věnují všem nováčkům a pečlivě je připravují na přestup do sportovních družstev. Novou trenérkou pro letošní rok je Zuzana Válková, která byla 9 let juniorskou a následně seniorskou reprezentantkou ČR v gymnastice. 
     Své bohaté zkušenosti předává našim minikadetkám a kadetkám a také celému trenérskému týmu. Nezapomenutelným a také vysněným úspěchem je zlatá medaile a titul Mistr ČR seniorské formace. Za tímto úspěchem stojí hlavně sehrané duo trenérek Lenka Kapsová a Radka Vrublová a samozřejmě tvrdá práce, odhodlání a vytrvalost všech děvčat Krokodýlu. Velmi úspěšné byly také naše mláďátka pod vedením precizní trenérky Dášky Němcové a Vícemistryně ČR v královské disciplíně (sólo bat) Kristýny Hillové. Jednu z nejkrásnějších skladeb letos předvedli Krokodýlci. Na přípravě a nácviku choreografie „Tři mušketýři“ se podílely Janča Petříková, Lenka Kapsová a i přes velké zdravotní komplikace také trenérka s nejlepšími nápady Lucka Stiborová. A naše celkové medailové úlovky?

 6x Mistr ČR
11x Vícemistr ČR
1x cena VIP poroty
2x Mistr Evropy
5x Vicemistr Evropy
8x Mistr Světa
7x Vicemistr Světa
Titul Absolutní Mistr Světa 2013
2014

     V roce 2014 pokračujeme v naší úspěšné jízdě. Velké úsilí stále vkládáme do našich nejmenších mažoretek. Mažoretkové školičky probíhají již ve třech MŠ.
Dochází také ke změně trenérů:
Minikadetky: Oli Novotná, Eva Vajsová (asitentky Lucka Solanská, Magda Kubisová)
Kadetky: Lenka Kapsová, Jana Kozarová, RadkaVrublová
Juniorky: Kristýna Hillová, Gabriela Křížová, Radka Vrublová
Seniorky: Jana Petříková, Lucie Kempná, Radka Vrublová
    Nejtěžší práci mají trenérky kadetek, kde je více jak polovina úplně nových děvčat. Nenechávají se však odradit prvotním neúspěchem a pomalu a metodicky s děvčaty pracují tak, že zlepšení jde vidět s každým tréninkem. Pódiová choreografie „Víla Zvonilka“ a defilé „Rusko“ nakonec obstojí v silné konkurenci a získává medaile jak na MČR, tak na MS.
     Juniorky zvolily choreografii „Posseidon – bůh moří“, která byla charakteristická svou ladností, kterou děvčata získala především z baletní průpravy pod vedením Radky Vrublové. Odměnou byl nejvyšší možný titul a to Mistr Světa 2014.
    Seniorky chtěly předvést něco jiného, než to, na co jsme byli zvyklí v předchozích letech a zpracovaly velmi taneční a energickou choreografii pod názvem „Kobra“. Také tato choreografie byla oceněna medailemi z MČR a MS.
    Obrovský kus práce udělaly naše minikadetky, které se snažily pracovat především na technické stránce. Jejich veselá choreografie „Kuřátka“ a energie, kterou do tancování vložily, dokázala vždy roztleskat téměř všechny diváky. Není proto divu, že vybojovaly dokonce dva mistrovské tituly, na MČR asociace MAC a IFMS.
    Pochvala patří také naší přípravce Bublinky, které nás reprezentovaly na nepostupových soutěžích a také na festivalu v Polsku. Řada z nich tak mohla v září přejít do sportovních družstev.
2015

    Rok 2015 přináší rozhodnutí o změně asociace. Začínáme soutěžit v asociaci MAC, abychom porovnali síly s výbornou zahraniční konkurencí. Zkusili jsme si také novou soutěž Děti Fitness – Mia festival. Naše nové choreografie jsou opět tématicky zaměřené. Krokodýlčátka se svou pohádkovou choreografií „O makové panence“ získala titul II. vícemistr ČR v mažoretkovém sportu asociace IFMS. Naše Mláďatka letos zářily hned od začátku a ukázaly se s veselou a na kadetky velmi náročnou choreografií „Kocour v botách“, která byla ve všech kolech asociace MAC hodnocena na nejvyšší příčce a na MČR právem získala titul Mistr ČR. Krokodýlek plný energických slečen si zvolil téma sportovní a to „ Český  národní  hokejový  tým“.   Popraly se s velmi rychlým tempem a na MČR asociace MAC získaly stříbrné medaile. Krokodýl vsadil letos na synchon náročných prvků a vyplatilo se to – choreografie „Srdcová královna“ byla také ve všech kolech hodnocena zlatem. Celkově po součtu všech bodů za všechny choreografie oddílu jsme získali titul pro nás nejvíce ceněný a to Absolutní Mistr ČR pro rok 2015.
2016

 
   Rok 2016 se nese ve znamení soutěží a zahraničních zájezdů. Jako jeden z mála oddílu jsme dokázali uspět v obou mažoretkových asociacích. Stále se držíme na špici nejlepších oddílů v ČR.
 

Výsledky MAC:
 
Krokodýlčata – Mistr ČR pódiová formace
 
Mláďátka – Mistr ČR ve velkých formacích
 
Krokodýlek – I. vícemistr ČR ve velkých formacích
 
Krokodýl – Mistr ČR ve velkých formacích
 
 
Výsledky IFMS:
 
Krokodýlčátka – I. vícemistr ČR pódiová formace
 
Mláďátka – I. vícemistr ČR ve velkých formacích
 
Krokodýlek – 4. místo na MČR ve velkých formacích
 
Krokodýl – I. vícemistr ČR ve velkých formacích
 
Mistrovství Světa:
 
Zlato – Anežka Lučová
 
Stříbro – Formace Krokodýlek, Formace Krokodýl
 
Bronz – miniformace Mláďátka, duo Adéla Tesařová + Natálie Vnenková
2017

     Sezóna 2017 začala velkou generační obměnou oddílu. Řada zkušených děvčat ukončila svou sportovní kariéru a na jejich místa nastoupila děvčata mladší, a také mnoho nováčků. O to větší péči a odhodlání musel projevit celý trenérský tým. Systematická a pečlivá příprava se však během roku začala brzy projevovat a soudržnost celého oddílu přinesla první úspěchy z nepostupových soutěží. Neustále jsme pilovali synchron děvčat, pracovaly jsme na pohybové průpravě pod vedením odborných trenérek baletu, gymnastiky, moderního tance. Důležité bylo správně načasovat formu, což se nám povedlo na jedničku, a tak opět patříme mezi nejlepší mažoretkové oddíly v ČR i v Evropě. Úspěšná byla všechny naše družstva. Nejmladší zhruba čtyřletá MiniKrokodýlčátka vybojovala svůj první bronz v těžké konkurenci o mnoho starších děvčat v Podhostýnském poháru. O něco starší Krokodýlčátka bezkonkurenčně posbírala zlaté medaile v kvalifikaci, v semifinále a na MČR se stala Mistry ČR. Mláďátka, ač věkem pod průměrem této kategorie bojovala ze všech sil a z MČR ukořistila stříbro. Na Mistrovství Evropy však v silné konkurenci podala obdivuhodný výkon a získala nejvyšší možné ocenění Mistr Evropy. Nejpočetnější družstvo Krokodýlků o 25 soutěžících podávalo dechberoucí výkony se svou pódiovou choreografií Pán času a elegantním defilé Francie a po zásluze získalo titul Mistr ČR a I. více Mistr Evropy. Ani nejstarší děvčata v Krokodýlu nepolevila a prosadila se v nejtěžší věkové kategorii a z Mistrovství Evropy v Itálii dovezla nádherné tituly: víceMistr v mini Bat a mini Mix. Největší kus práce však udělali naše Bublinky pod vedením Kristýny Hillové – velké soutěže je čekají v nové sezóně, ale od nás si vysloužily titul nejkrásnější přípravka, kterou jsme kdy měli. Díky všem za krásnou sezónu, opět to stálo za to :-).
2018

     
    Ani tato sezóna nezklamala. Přestože jsme se potýkali s řadou překážek, které se mnohdy zdály nepřekonatelné, nakonec jsme opět vše zvládli. Všechna naše soutěžní družstva ovládla Mistrovství ČR a odnesla si nejvyšší ocenění – titul Mistr ČR. Největší problémy měla naše mláďátka - většina nových nezkušených děvčat, věkem velmi mladých a výsledky se dostavovaly pomalu. Počet tréninkových hodin a soustředění předčil všechny dosavadní statistiky. Ale…vyplatilo se.  Holky si doslova vydřely zlaté medaile z MČR za defilé i za pódiovou sestavu. Mistrovství Evropy jsme si užili ve velkém – pět dní v Praze, výlety po památkách, plavba lodí po Vltavě, Dinopark, metro, super obědy v klimatizované restauraci, výborná italská zmrzlina a medaile pro všechny. A to vše hlavně díky skvělé organizátorce Martě. Zase jsme to dokázali – jen díky soudržnosti, spolupráce a tvrdé práci. V závěru sezóny ještě jedna velká životní zkušenost. Vyslali jsme naši sólistku 2bat Natku Sonnkovou na Mistrovství světa v africkém Cape Town. Celý oddíl žil touto událostí, Natku podporoval a fandil na dálku. Stříbrná medaile byla obrovským úspěchem a třešničkou na dortu celé sezóny.

Krokodýlčata – Mistr ČR pódiová sestava (téma: Holka modrooká)
Mistr Evropy (IAM) – Chorvatsko
Mistr světového šampionátu - Brno

Mláďátka – Mistr ČR, Vícemistr Evropy defilé (téma: Motorkářky)
Mistr ČR, Vícemistr Evropy pódiová sestava (téma: Ratatouille)

Krokodýlek - Mistr ČR, Vícemistr Evropy defilé (téma: New York)
Mistr ČR, Vícemistr Evropy pódiová sestava ( téma: Oskarová noc)

2019

     
    Hurá, opět máme seniorské družstvo. Věkem mladé, avšak velmi zapálené a odhodlané porážet i mnohem starší soupeřky. A největší výzva tohoto roku? Seniorský mix ve velké sestavě. Trenérky Lenka a KiKi to opět zvládly na jedničku, a i když to nebylo vůbec jednoduché, opět dokázaly uspět v obou disciplínách a z MČR si odvezly zlato. Mláďátka a Krokodýlčátka navázala na své minulé zkušenosti a obhájila loňské zlaté úspěchy. Být Mistrem ČR ve třech věkových skupinách je opravdu skvělý pocit. O to víc, když víme, že je to naše společná práce. A Mistrovství Evropy? Tak to byla třešnička na dortu. Shodli jsme se, že celkové výsledky oddílu jsou jedny z nejlepších, které jsme kdy měli. A Jak to děláme? Je to prostě naše srdeční záležitost😊

Krokodýlčátka – Mistr ČR pódiová sestava (téma: Vlk a kůzlátka)

Mláďátka – Mistr ČR, Mistr Evropy defilé (téma: Mexiko)
Mistr ČR, Vícemistr Evropy pódiová sestava (téma: Divoká Afrika)

Krokodýl- Mistr ČR, Mistr Evropy pódiová sestava MIX (téma: Fashion show in Paris)
Mistr ČR, Vícemistr Evropy pódiová sestava (téma: Fantom opery)

Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky